قدیمی‌ترین خودروهای مدرنی که همچنان تولید می‌شوند

قدیمی‌ترین خودروهای مدرنی که همچنان تولید می‌شوند

در این مطلب می‌خواهیم به معرفی ۲۰ خودروی موجود در بازار امریکا و اروپا بپردازیم که سال‌ها است با تکیه بر نسل فعلی خود، روی خط تولید قرار دارند.

متوسط عمر پلتفرم یک کراس‌اور در بازار امروز ۵ سال است، پس از آن فناوری و مهندسی به گونه‌ای پیش می‌رود که لازم است مدل جدیدی از یک خودرو عرضه شود. همچنین سایر عوامل مثل، استانداردهای زیست محیطی نیز خودروسازان را مجبور به طراحی و ساخت پیشرانه‌هایی کم مصرف‌تر و با راندمان بهتر می‌کنند. خریداران نیز ترجیح می‌دهند خودرویی جدید و مدرن داشته باشند. در سمت دیگر ماجرا، محصولاتی هم در بازار هستند که چندان جدید و مدرن به حساب نمی‌آیند؛ اما با وجود قدیمی بودن همچنان جایگاه خود را در بازار حفظ کرده‌اند.

در اینجا می‌خواهیم ۲۰ خودروی قدیمی را که همچنان در بازار به فروش می‌رسند معرفی کنیم که برخی از آن‌ها از نظر فناوری، قدیمی و از رده خارج محسوب می‌شوند. بعضی از این مدل‌ها تا ۱۵ سال قدمت دارند؛ ولی همچنان امکان خرید مدل صفر کیلومتر ۲۰۱۹ آن‌ها در بازار آمریکا یا کشورهای اروپایی وجود دارد.

استون مارتین رپید

عرضه از سال ۲۰۱۰

استون مارتین تولید خودروی چهار در رپید را در سال ۲۰۱۰ آغاز کرد. این محصول پس از گذشت ۹ سال تغییر عمده‌ای نکرده است و همچنان مانند روز اول به تولید می‌رسد. استون مارتین رپید هنوز هم روی پلتفرم VH Gen III تولید می‌شود که در سال ۲۰۱۰ معرفی شده بود. پیشرانه‌ی این خودرو در مدل AMR می‌تواند ۵۸۰ اسب‌بخار قدرت تولید کند و توانسته جذابیت و هیجان زیادی را به این سدان کهنه‌کار تزریق کند. استون مارتین نسخه‌ی الکتریکی رپید با نام رپید E را هم با استفاده از پلت‌فرم قدیمی به تازگی معرفی کرده است.

فورد تاروس

عرضه از سال ۲۰۱۰

فورد تاروس قرار است به‌طور رسمی، سال ۲۰۲۰ از سبد محصولاتی فورد کنار گذاشته شود. تاروس، قربانی سیاست فورد برای جایگزین کردن سدان‌ها با شاسی‌بلندها و کراس‌اورها است. سدان خانوادگی فورد همچنان در مدل ۲۰۱۹ خود از پلتفرمی که در نمایشگاه خودروی دیترویت سال ۲۰۰۹ معرفی شده بود استفاده می‌کند. فورد در طی این سال‌ها تنها یک به‌روزرسانی جزئی در سال ۲۰۱۳ روی تاروس انجام داد. آخرین دستگاه فورد تاروس در اول ماه می سال ۲۰۱۹ از خط تولید خارج شد؛ ولی نمایندگی‌های فورد همچنان نسخه‌های صفر کیلومتر این خودرو را در اختیار دارند.

لکسوس GX

عرضه از سال ۲۰۱۰

لکسوس GX فروش بالایی ندارد و به همین خاطر نمی‌توانیم لکسوس را به خاطر عدم سرمایه‌گذاری روی تغییر پلتفرم آن سرزنش کنیم. فروش GX در سال ۲۰۱۸ تنها ۲۶ هزار دستگاه بود و احتمالا اصلا ارزش به‌روزرسانی را نداشته است. البته لکسوس برای سال ۲۰۲۰ این اس‌یو‌وی را فیس‌لیفت کرد. لکسوس GX در کنار برادر بزرگ‌تر و لوکس‌تر خود، LX جزو معدود شاسی بلندهای بازار هستند که با یک برند؛ از شاسی و بدنه‌ی جداگانه استفاده می‌کنند.

لوتوس Evora

عرضه از سال ۲۰۱۰

لوتوس Evora در سال ۲۰۱۰ به‌عنوان نسخه‌ای بزرگ‌تر و جادارتر از الیز و اگزیج به بازار معرفی شد. نسخه‌های اولیه‌ی لوتوس Evora از پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری V6 ساخت تویوتا (مشابه با تویوتا آریون و لکسوس RX350) استفاده می‌کردند که ۲۷۶ اسب‌بخار قدرت داشت. لوتوس بعدها مدل GT430 را معرفی کرد که با اضافه شدن یک سوپر شارژر به پیشرانه‌ی آن قدرت موتور را به ۴۳۰ اسب‌بخار افزایش می‌داد. لوتوس همچنان تلاش می‌کند تا با ارتقا دادن Evora، این مدل را روی خط تولید حفظ کند. خودروساز اصیل انگلیسی در آخرین اقدام نسخه‌ای از Evora را با نام GT در بازار کانادا و آمریکا معرفی کرده است که ۴۱۶ اسب‌بخار قدرت دارد.

رولزرویس گوست

عرضه از سال ۲۰۱۰

بسیاری از تصمیم رولزرویس مبنی بر ساخت این خودروی فوق لوکس و گران‌قیمت روی پلتفرم سال ۲۰۱۰ را انتقاد کرده‌اند. نسل فعلی رولزرویس گوست در نمایشگاه خودروی فرانکفورت سال ۲۰۰۹ رونمایی شد و از آن زمان تاکنون هیچ تغییر عمده‌ای به خود ندیده است. رولزرویس در سال ۲۰۱۱ نسخه‌ی دارای فاصله‌ی محوری بیشتر را برای گوست رونمایی کرد و در سال ۲۰۱۴ نیز یک فیس‌لیفت بسیار جزیی روی این خودرو انجام داد. با وجود این تغییرات همچنان گوست نسبت به نسخه‌ی اولیه‌ی خود تغییر زیادی نکرده است.

تویوتا ۴Runner

عرضه از سال ۲۰۱۰

امروزه تویوتا ۴Runner در نسل پنجم خود قرار دارد که از سال ۲۰۱۰ عرضه می‌شود. نسل فعلی ۴Runner در سال ۲۰۰۹ در نمایشگاه ایالتی تگزاس رونمایی شد و از آن زمان به بعد تغییر عمده‌ای تجربه نکرد. در سال ۲۰۱۳ تویوتا چهره‌ی ۴Runner را فیس‌لیفت و در سال ۲۰۱۴ نیز نسخه‌ی TRD Pro این خودرو با تمرکز روی توانایی‌های آفرود معرفی کرد. تویوتا ۴Runner با وجود قدمت ۱۰ ساله‌ی خود همچنان یکی از تواناترین خودروهای دنیا برای سفرهای خارج جاده است.

دوج Journey

عرضه از سال ۲۰۰۹

دوج سابقه‌ی زیادی در حفظ خودروهای قدیمی روی خط تولید دارد و مدل جورنی، یکی از محصولات این برند در فهرست ما است. این کراس‌اور قدیمی در سال ۲۰۰۷ در نمایشگاه خودروی فرانکفورت رونمایی شد؛ ولی تا سال ۲۰۰۹ به بازار آمریکا راه پیدا نکرد. دوج جورنی گرچه در سال ۲۰۱۱ یک فیس‌لیفت جزئی در بخش جلوپنجره تجربه کرد و دوج سیستم فرمان و تعلیق آن را نیز ارتقا داد؛ ولی تغییرات آن گسترده نبود و همچنان مثل روز اول به نظر می‌رسد. دوج در مدل فیس‌لیفت این خودرو یک تیپ جدید به نام Crossroad Plus را هم اضافه کرد. بااین‌وجود، دوج جورنی امروزی تفاوت چندانی با خودرویی که در سال ۲۰۰۷ رونمایی شد ندارد.

فورد Flex

عرضه از سال ۲۰۰۹

محصولات شاسی‌بلند و کراس‌اور فورد اکثرا جدید هستند؛ ولی مدل فلکس در این بین یک استثنا است. فورد فلکس در نمایشگاه خودروی نیویورک سال ۲۰۰۷ رونمایی شد. این کراس‌اور ۷ نفره اولین خودرویی بود که روی پلتفرم D4 فورد ساخته شد که بعدا در فورد تاروس و آخرین نسل فورد اکسپلورر نیز مورد استفاده قرار گرفت. فورد سعی کرده است تا در این سال‌ها همچنان تازگی فلکس را حفظ کند و به همین منظور در سال ۲۰۱۴ یک فیس‌لیفت اساسی روی این خودرو انجام داد.

نیسان ۳۷۰Z

عرضه از سال ۲۰۰۹

نیسان پیش از معرفی مدل ۳۷۰Z در سال ۲۰۰۹ برای مدت ۵ سال هم ۳۵۰Z را روی خط تولید داشت. اما تقدیر بر این بود که ۳۷۰Z دو برابر مدل قبلی خود عمر کند. به نظر می‌رسد که نیسان ۳۷۰Z نیز به روزهای آخر خود نزدیک می‌شود چون نیسان به‌طور رسمی اعلام کرده که از سال ۲۰۲۰ تولید نسخه‌ی رودستر این خودرو را متوقف خواهد کرد. مدل کوپه فعلا روی خط تولید باقی خواهد ماند و حتی نیسان در سال ۲۰۱۹ مدل ویژه‌ی ۵۰ سالگی سری Z را هم رونمایی کرد. با توجه به اینکه نیسان ۳۷۰Z کم‌ترین تغییرات را تجربه کرده است بعید نیست این خودرو هم پنجاه سالگی خود را ببیند.

نیسان GT-R

عرضه از سال ۲۰۰۹

باور این موضوع که یک دهه از ورود به بازار نیسان GT-R می‌گذرد دشوار است. سوپر اسپرت مشهور و دوست داشتنی نیسان هنوز نیز به روزهای نخست خود شباهت دارد. البته نیسان در طی این سال‌ها چند بار GT-R را ارتقا داده ولی همچنان نسل جدیدی از این خودرو معرفی نشده است. نیسان برای سال ۲۰۲۰ قدرت موتور GT-R را به ۵۶۵ اسب‌بخار افزایش داد که در مقایسه با مدل سال ۲۰۰۹ حدود ۸۵ اسب‌بخار قوی‌تر است. نسخه‌های سریع‌تر GT-R هم با نام نیسمو و Track Edition با قدرت ۶۰۰ اسب بخاری معرفی شده‌اند.

با وجود این بهینه‌سازی‌ها و نسخه‌های متعدد همچنان بخش‌های کلیدی GT-R مثل شاسی، جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی دوبل کلاچ و پیشرانه‌ی V6 تویین توربوی ۳.۸ لیتری این خودرو دست نخورده باقی مانده‌اند. از نظر قیمتی نیز GT-R مدل ۲۰۲۰ با قیمت پایه‌ی ۱۱۳ هزار دلاری خود ۴۳ هزار دلار گران‌تر از نسخه‌ی پایه‌ی این خودرو در سال ۲۰۰۹ است.

دوج چلنجر

عرضه از سال ۲۰۰۸

همان‌طور که گفتیم دوج یکی از خودروسازانی است که به پلتفرم‌های قدیمی علاقه دارد. نسل فعلی دوج چلنجر نیز از سال ۲۰۰۸ در بازار است. دوج چلنجر همچنان روی پلتفرم قدیمی کرایسلر با نام شاسی LX ساخته می‌شود. با وجود قدیمی بودن، محبوبیت چلنجر آنقدر بالا است که دوج در سال ۲۰۱۸ توانست بیش از ۶۶ هزار دستگاه از آن را به فروش برساند. این آمار در مقایسه با سال قبل، دو هزار دستگاه بیشتر بود. معرفی نسخه‌ی قوی‌تر این خودرو به نام هلکت با موتور ۷۰۷ اسب بخاری و مدل دیمون با موتور ۸۴۰ اسب بخاری تأثیر مثبتی روی فروش چلنجر گذاشت.

تویوتا لندکروزر

عرضه از سال ۲۰۰۸

تویوتا لندکروزر هم با شاسی و بدنه‌ی مخصوص به خود، با لکسوس GX و LX برادر است. نسل فعلی لندکروز با نام J200 در سال ۲۰۰۷ معرفی شد و از آن زمان تاکنون روی خط تولید باقی مانده است. در حال حاضر لندکروزر قدیمی‌ترین شاسی‌بلند تویوتا محسوب می‌شود.

تویوتا سکویا

عرضه از سال ۲۰۰۸

خودروهای شاسی‌بلند و کراس‌اور در بازار امروز محبوبیت بالایی دارند ولی  عجیب است که تویوتا، شاسی‌بلند بزرگ خود، سکویا را از سال ۲۰۰۸ تا حالا بدون تغییر روی خط تولید حفظ کرده است. حتی ظاهر سکویا نیز با روز اول فرقی ندارد و تنها تغییرات کوچکی در آن اعمال شده است تا بروز نگه داشته شود. تویوتا اخیرا نسخه‌ی اسپرت سکویا با نام TRD Pro را معرفی کرد که مجهز به جلو پنجره‌ی جدید، سینی محافظ زیر خودرو، باربند، رینگ‌های جدید و سیستم تعلیق با ارتفاع بیشتر است.

دوج گرند کاروان

عرضه از سال ۲۰۰۸

گرند کاروان نیز مانند چلنجر همچنان روی پلتفرم متعلق به سال ۲۰۰۷ ساخته می‌شود. دوج گرند کاروان در نمایشگاه خودروی دیترویت در سال ۲۰۰۷ رونمایی شد و در سال ۲۰۱۱ نیز سازنده یک فیس‌لیفت جزیی را روی ظاهر آن انجام داد. دوج همچنین در مدل فیس‌لیفت از پیشرانه‌ی ۳.۶ لیتری V6 جدیدی از سری Pentastar به همراه یک جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی جدید روی گرند کاروان نصب کرد. دوج تا سال ۲۰۲۰ به تولید مدل گرند کاروان ادامه خواهد داد.

تویوتا توندرا

عرضه از سال ۲۰۰۷

تویوتا مدل فعلی توندرا را تا سال ۲۰۲۱ روی خط تولید حفظ خواهد کرد. نسل فعلی توندرا در سال ۲۰۰۶ در نمایشگاه خودروی شیکاگو رونمایی شد و در سال ۲۰۰۷ به بازار رسید. تویوتا در این مدت به‌روزرسانی‌هایی انجام داده است؛ برای مثال از سال ۲۰۱۰ پیشرانه‌ی جدید ۴.۶ لیتری V8 روی توندرا نصب شد. همچنین تویوتا مدل آفرود توندرا را با نام TRD Pro و یک نسخه‌ی ویژه را هم با نام ۱۷۹۴ ادیشن معرفی کرد.

لکسوس LX

عرضه از سال ۲۰۰۷

لکسوس LX نیز مانند لکسوس GX یک دایناسور قدیمی در دنیای خودرو محسوب می‌شود. نسل فعلی این شاسی‌بلند فول سایز لوکس در سال ۲۰۰۷ وارد بازار شد و سومین نسل از این خودرو به شمار می‌رود. لکسوس این مدل را در نمایشگاه خودروی شیکاگو رونمایی کرده بود. لکسوس به‌تازگی LX را فیس‌لیفت کرده است و به همین دلیل انتظار نداریم که به این زودی‌ها نسل جدیدی از این خودرو معرفی کند.

مازراتی گرن توریسمو

عرضه از سال ۲۰۰۷

مازراتی از سال ۲۰۰۷ به بعد دیگر خودروی اسپرت جدیدی رونمایی نکرد. مازراتی گرن توریسمو اولین‌بار در سال ۲۰۰۷ در نمایشگاه خودروی ژنو با موتور ۴.۲ لیتری V8 به قدرت ۴۰۰ اسب‌بخار معرفی شد. امروز با گذشت ۱۰ سال، گرن توریسمو ظاهری اسپرت‌تر از روزهای اول دارد و پیشرانه‌ی آن نیز با یک نمونه‌ی ۴.۷ لیتری به قدرت ۴۵۴ اسب‌بخار جایگزین شده است. این خودرو همچنان روی پلتفرم سال ۲۰۰۷ ساخته می‌شود.

نیسان Frontier

عرضه از سال ۲۰۰۵

نیسان فرانتیر یکی از قدیمی‌ترین خودروهایی است که همچنان به‌صورت صفر کیلومتر می‌توانید آن را در آمریکا خریداری کنید. نسل فعلی این خودرو در نمایشگاه خودروی دیترویت در سال ۲۰۰۵ رونمایی شد. گرچه نیسان در طی این سال‌ها ظاهر جدیدی را به فرانتیر بخشیده ولی با این وجود فرانتیر همچنان یک خودروی قدیمی با فناوری ۱۵ سال پیش است. خوشبختانه به‌زودی مدل جدید این وانت معرفی خواهد شد.

شورولت Express

عرضه از سال ۱۹۹۵

نسل کنونی شورولت اکسپرس از سال ۱۹۹۵ روی خط تولید قرار دارد و بیشتر به‌عنوان یک خودروی کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ون باری در طی ۲۵ سال عمر خود کم‌ترین تغییرات را تجربه کرده است. تنها در سال ۲۰۰۳ بود که شورولت کمی ظاهر آن را به‌روزرسانی کرد. گویا فلسفه‌ی شورولت در مورد اکسپرس این بوده که وقتی چیزی درست کار می‌کند نیازی نیست به آن دست بزنیم.

فورد سری E

عرضه از سال ۱۹۹۲

فورد سری E امروز به آن شکلی که در سال ۱۹۹۲ معرفی شده فروخته نمی‌شود و تولید مدل اکولاین آن در سال ۲۰۱۴ متوقف شد؛ اما این خودرو همچنان روی پلتفرم سال ۱۹۹۲ تولید می‌شود. فورد سری E، محصولی مناسب کارهای ساختمانی و حمل‌و‌نقل تجاری است. در حال حاضر مدل پایه‌ی این خودرو ۳۱ هزار و ۳۸۵ دلار قیمت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *