تویوتا Tacoma

شرکت فنی-مهندسی «کارلکس دیزاین» که تجربه چندانی در زمینه خودرو نیز نداشت، آخرین پروژه خود را به ساخت یک پیکاپ استثنایی اختصاص داد. تویوتا Tacoma وانت‌بار سایز بزرگ ژاپنی‌ها هرگز تاکنون به این ابهت و وقار نرسیده بود.
یکی از آفرودترین نسخه‌های موجود در بازار و البته یکی از قوی‌ترین نمونه‌های آن. با الهام از سبک گرافیکی طبیعی جنگل، بدنه این خودرو نیز ترکیبی است از رنگ‌های سبز و تنالیته قهوه‌ای. البته تریم مشکی رینگ‌ها، شیشه‌ها و چراغ‌ها نیز به وقار آن افزوده است. شاید کمی عجیب باشد ولی کارلکس مانند حرفه‌ای‌ها سراغ سیستم تعلیق معروف ۷/ ۲ اینچی (۶۹ میلی‌متری) شرکت Rshox و تایرهای چهار فصل آج‌بلند ۳۵ اینچی شرکت «میکی تامپسون» رفته است. البته اضافه شدن سیستم‌های تهویه، تنفس و ملزومات خودروهای آفرود وزن آن را تا ۵۵۰۰ کیلوگرم افزایش داده است.

برای سال ۲۰۱۶، سگ بزرگ دنیای پیکاپ ها یعنی تویوتا تاکوما وارد نسل جدید خود شده است. پس از حضور ۱۰ ساله‌ی نسل قبلی در بازار، بیش از آنکه به خودرویی جدید شبیه باشد، بیشتر به فیس لیفت نسخه‌ی قبلی می‌ماند، اما قطعاً این خودرو ارتقا پیداکرده است. با همه‌ی پشت‌گرمی‌هایی که فروش زیاد این خودرو ایجاد کرده (سال گذشته تاکوما بیش از کلرادو، کانیون و فرونتیر فروش داشته است)، نسخه‌ی جدید آمده تا بیش‌ازپیش در بازی حضور داشته باشد.

جنبه‌های مثبت این خودرو:
یکی از شانس‌هایی که به ما رو کرد آن بود که در زمان تست خودرو برف سنگینی بارید. تاکوما با سیستم چهارچرخ متحرک و با لاستیک‌های میشلن، همانند بز نر از روی هر مانعی عبور می‌کند. همچنین ورود و خروج به داخل کابین هم به‌آسانی صورت می‌گیرد.

به نظر می‌رسد که کابین خودرو به‌گونه‌ای طراحی‌شده که با پوشیدن دستکش‌های ضخیم هم قابل‌استفاده باشد. دکمه‌ها، سوئیچ‌ها و دستگیره‌ها بسیار دلپذیر طراحی‌شده‌اند. سیستم اطلاعات سرگرمی حالا قدرتمندتر از گذشته کار خود را انجام می‌دهد اما کنترل‌های اضافی در کنسول و غربیلک فرمان انتخاب‌های بسیاری را پیشنهاد می‌کنند.
این مفهوم را فراموش کنید که نمی‌توانید تراک کوچک‌تری با راحتی بیشتری نداشته باشید. این تاکوما به چرم قهوه‌ای (بجای کیفیت پلاستیکی و واکسی)، استارت دکمه‌ای و شارژ Qi بی‌سیم برای اندروید مجهز است.

ممکن است که نظرات دوقطبی باشد اما ما نمای خارجی اصلاح‌شده‌ی این خودرو را دوست داریم. مخصوصاً با رنگ آبی روشن، آینه‌های کرومی و چرخ‌های بزرگ‌تر تاکوما بسیار جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

جنبه‌های منفی این خودرو:
قیمت این تراک کمی زیاد به نظر می‌رسد. خب می‌توانید به وب‌سایت تویوتا بروید و قیمت تاکوما را در حول‌وحوش ۲۰-۳۰ هزار دلار پیدا کنید اما با جابجا شدن از دوچرخ متحرک به چهارچرخ متحرک و سوئیچ کردن از پیشرانه‌ی ۴ سیلندر به ۶ سیلندر، قیمت جهش زیادی پیدا می‌کند. در حقیقت خودروی مورد تست برای ما ۴۱۰۲۴ دلار آب‌خورده بود. این قیمتی گزاف برای تراکی خشن است. به نظر می‌رسد که مناسب‌ترین تریم برای تاکوما، تریم SR5 باشد که با قیمتی ۳۰ هزارتایی به خریداران تجهیزاتی همچون سیستم اطلاعات سرگرمی و ناوبری، سیستم چهارچرخ متحرک و پیشرانه‌ی ۶ سیلندری پیشنهاد می‌کند.

پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳٫۵ لیتری تاکوما ۲۷۸ اسب بخار قدرت و ۲۶۵ پاوند فیت گشتاور ایجاد می‌کند. این مقدار خروجی در مقایسه با پیشرانه‌های ۶ سیلندر کلرادو و کانیون کم است درحالی‌که مصرف سوخت مشابهی با این خودروها نشان می‌دهد. انتقال قدرت نرم و روان را فراموش کنید. صدای خشن اگزوز حتی با شتاب گیری ملایم وجود دارد و به نظر می‌رسد که گیربکس ۶ سرعته ی اتوماتیک در رانندگی‌های شهری از عملکردی روان برخوردار نیست.
مطمئناً برای افراد ریزبین، ارتقای کیفیت کابین و رفع معایب آن قابل احساس است. اما برای مواردی همانند تست رانندگی، احساس می‌کنیم که تاکوما کمی از راحتی‌های شهری و روزانه به دور است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *